امروزه دستگاه‌های جوشکاری در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارند. انواع این دستگاه‌ها در بازار وجود دارند که برای اتصال دائم فلزات استفاده می‌شوند. یکی از انواع دستگاه‌های جوش نسل جدید، دستگاه جوش اینورتر (خرید) است. این دستگاه نسبت به سایر دستگاه‌های دیگر، کارآمدتر و پرطرفدار است؛ اما به راستی دلیل آن چیست؟ در این مطلب می‌خواهیم به تفاوت دستگاه جوش اینورتر بپردازیم.

دستگاه جوش اینورتر چیست؟

یکی از انواع مدل‌های دستگاه‌های جوش که در صنعت بسیار پرطرفدار است، دستگاه جوش اینورتر است. این دستگاه یک تکنولوژی جدید است که در کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان جایگاه ویژه‌ای دارد. وظیفه اینورتر ایجاد جریان بالا برای جوشکاری یا اتصال قطعات است. کابل برق ورودی که از نوع تک فاز دو رشته است، جریان ۲۲۰ ولت شهری را دریافت کرده و توسط یک سری سوئیچ آن را تبدیل به جریان متناوب می‌کند. پس از شروع کار دستگاه، جوشکار می‌تواند مقدار جریان خروجی و ولتاژ را در هر زمان که صلاح ببیند، تغییر دهد.

دستگاه جوش اینورتر چه تفاوت و مزایایی نسبت به سایرین دارد؟

 مزایای استفاده از دستگاه جوش اینورتر نسبت به سایر دستگراه‌های جوش

برای خرید دستگاه جوشکاری مناسب از فروشگاه ابزار ویهان، بهتر است قبل از خرید به تفاوت دستگاه جوش اینورتر و مزایای آن نسبت به سایر دستگاه‌ها آگاه شوید. انواع دستگاه‌های جوش مانند دستگاه ترانسفورماتور، رکتی فایر، دینام جوشکاری، اینورتر وجود دارند؛ اما می‌توان گفت بهترین نوع آن‌ها، دستگاه اینورتر است. البته این ادعا با آوردن دلایلی مانند آیتم‌های زیر ثابت خواهد شد:

وزن کم

یکی از دردسرهای خرید دستگاه جوشکاری وزن زیاد است. در حقیقت افراد بابت وزن بالای این دستگاه‌ها نگران هستند. همانطور که می‌دانید وزن زیاد، حمل و نقل دستگاه را سخت می‌کند؛ اما دستگاه‌های اینورتر نسبت به سایر مدل‌ها، قابل حمل است. برای مثال دستگاه جوش مجهز به مولد یا دستگاه‌های قدیمی‌تر بسیار سنگین هستند و به راحتی نمی‌توان آن‌ها را به جاهای مختلف حمل و در نتیجه استفاده کرد.

ابعاد کوچک

یکی دیگر از مزایای دستگاه اینورتر نسبت به سایر مدل‌ها، اندازه کوچک آن است. مدل‌های دیگر بسیار بزرگ هستند و در نتیجه حجم زیادی را می‌گیرند. این مسئله موجب نگهداری سخت آن‌ها خواهد شد؛ اما دستگاه اینورتر با داشتن ابعاد کوچک و مناسب می‌تواند مانند یک کیف دستی حمل شود!

نیاز کم به جریان الکتریکی

دستگاه‌های جوشکاری اینورتر با توان بسیار کمی کار می‌کنند و نیاز به برق سه فاز و صنعتی برای کار کردن ندارند. حتی گفته می‌شود که با برق منازل نیز کار می‌کنند! بر خلاف دستگاه‌های جوش قدیمی‌تر که نیاز به ولتاژ بالایی برای کارکردن داشتند، این دستگاه بسیار کم مصرف است؛ بنابراین به محیط زیست ضرر کمتری خواهد رسید.

صرفه جویی در هزینه‌ها

هر زمانی که یک وسیله برق کمتری مصرف کند، شما از پرداخت هزینه‌های گزاف قبوض برق راحت خواهید شد. تجهیزات جوشکاری همچون ترانسفورماتورها به دلیل نیاز بالایشان برق زیادی مصرف می‌کنند؛ در نتیجه در صورت خرید آن‌ها ممکن است در آخر هر ماه با اعداد و ارقام عجیبی در قبوض برق مواجه شوید!

 امکان تنظیم جریان خروجی

جوشکاران در حین کار می‌توانند با توجه به قطعه کار و نوع جوشکاری جریان خروجی را مدیریت کنند. این مسئله کیفیت جوشکاری و اتصال قطعات را افزایش می‌دهد.

سر و صدای کم هنگام کار کردن

یکی دیگر از تفاوت دستگاه جوش اینورتر با سایرین، آن است که این دستگاه‌ها هنگام کار کردن و جوشکاری صدای کمی از خود تولید می‌کنند؛ اما دستگاه‌های سنتی‌تر در هنگام کار کردن صداهای زیادی از خود در می‌آورند که این مسئله ممکن است برای کاربران آزاردهنده باشد.

جمع بندی

دستگاه‌های جوش اینورتر نسبت به بقیه تجهیزات جوشکاری جدیدتر هستند و مطابق با نیازهای یک جوشکار طراحی و ساخته شده‌اند. با اینکه دستگاه اینورتر نیز معایبی دارد؛ اما به نظر می‌رسد که مزایایش به ایرادات آن می‌چربد! در این مطلب به تفاوت دستگاه جوش اینورتر اشاره کردیم تا شما بتوانید تصمیم بهتری بگیرید. فروشگاه ابزار ویهان با داشتن محصولات متنوع، بهترین قیمت را همراه با گارانتی معتبر به خریداران ارائه می‌کند.

 برخی از سوالات متداول

مزیت اصلی دستگاه جوش اینورتر چیست؟

دلیل اصلی که کاربران، خرید دستگاه جوش اینورتر به سایرین را ترجیح می‌دهند، وزن کم و اندازه کوچک آن‌ها است.

چه چیزی موجب سریعتر شدن عملیات جوشکاری با استفاده از مدل اینورتر می‌شود؟

مدل اینورتر نسبت به بقیه مدل‌ها نوسانات برق را تحمل کرده و می‌تواند در زمان این تغییرات نیز به کار خود ادامه دهد؛ این مسئله موجب کارایی بهتر این وسیله خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *